• „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława Szymborska

• Drodzy Rodzice!

W grudniu zazwyczaj jesteśmy zabiegani, przepracowani, a często również zniecierpliwieni. Nas, dorosłych, przygniata ogrom obowiązków, związanych ze zbliżającymi się świętami oraz końcem roku. Jednocześnie co roku my i nasze dzieci czekamy z niecierpliwością na ten świąteczny czas i pragniemy spędzić go serdecznie, rodzinnie, ale też wartościowo. Dla naszych dzieci nieodłącznym elementem świątecznej atmosfery są prezenty. Zadbajmy, aby wśród podarunków dla nich znalazły się książki: pięknie napisane i zilustrowane, interesujące i dostosowane do wieku.

Dlaczego właśnie książka jest tak cennym podarunkiem? Odpowiedź wydaje się oczywista, a przecież często pomijamy ten zakup w naszych planach. Czytanie dziecku od najmłodszych lat stymuluje rozwój jego mózgu, jego zdolności poznawczych, koncentracji, wrażliwości słuchowej, słownictwa i mowy zdaniowej oraz pamięci. W przyszłości wpłynie na rozwój umiejętności czytania i pisania, ładnego wypowiadania się, umożliwi odnoszenie sukcesów szkolnych. Rozwinie inteligencję emocjonalną dziecka, jego wrażliwość na problemy innych istot i ciekawość świata. Umożliwi rozwój umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy. Literatura dla najmłodszych jest pierwszym kontaktem dziecka z literaturą i pomostem do obcowania w przyszłości z całym bogactwem kultury. I może najważniejsze: wspólne rodzinne czytanie pozwoli nam, rodzicom, babciom, dziadkom, opiekunom, w piękny sposób budować więź emocjonalną oraz intelektualną z dzieckiem.

Józef Czechowicz napisał: „Kto czyta, żyje wielokrotnie…” Czytajmy więc dzieciom i razem z dziećmi. Czytajmy 20 minut dziennie, krócej, lub dłużej. Najmłodsze dzieci cieszą się z książeczek , gdzie obrazki dominują, a tekst jest bardzo krótki. Dla tych nieco starszych wyszukujmy książki, które również są piękne wizualnie, ale ilustracja stopniowo staje się ważnym, ale tylko dodatkiem do tekstu. Nie martwmy się, jeśli w czasie czytania starszemu rodzeństwu maluch kręci się. Zadbajmy, aby miał wtedy zajęcie blisko nas. Wówczas poczeka na chwilę, kiedy to właśnie on posłucha lektury przeznaczonej dla niego, ciesząc jednocześnie swe oczy pięknymi ilustracjami. Nie martwmy się, jeśli czytamy naszemu dziecku po raz dwusetny tę samą bajkę o koniku. Maluch, prosząc o czytanie tej samej książki, zaspokaja swoją ważną potrzebę, np. tworzenia wieczornego rytuału. Postarajmy się wprowadzić dodatkowo inną lekturę, ilustrowany wierszyk lub krótką bajeczkę.

Czas spędzony wspólnie nad książką jest najwspanialszym prezentem dla naszych dzieci. Głośno czytając, dajemy swoją uwagę, w piękny sposób budujemy wspólną więź. Po lekturze warto porozmawiać o książce, a potem często tak się dzieje, że otwiera się przestrzeń do rozmowy na zupełnie inne tematy…

• Zdobienie pierników

Szanowni Państwo,

jest mi niezmiernie miło poinformować wszystkich, że 17 XII, w sobotę, w godz. 10 - 14 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ładach odbędą się warsztaty: Zdobienie świątecznych pierniczków, której inicjatorem jest Koło Gospodyń Wiejskich w Ładach.
            Impreza przeznaczona jest dla dzieci przedszkolnych oraz uczniów z klas 1 - 4.

Zapisy u wychowawców w Szkole oraz w przedszkolu przyjmujemy do 9 XII (do godz. 12:00). Na podstawie zapisów zostanie zakupiona odpowiednia liczba pierników.
            Proszę napisać  do wychowawcy klasy/grupy:
            1.nazwisko dziecka,
            2.wybrana godzina warsztatów (wybieramy jedną z przedziału):10-11; 11:30- 12:30; 13-14.

*** Dodatkowo informuję, że równolegle, tego samego dnia, SZKOLNA RADA RODZICÓW ORGANIZUJE ŚWIĄTECZNY KIERMASZ DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH.Zbierane będą fundusze na bardzo atrakcyjny cel, który bardzo dużo kosztuje, ale zapewniamy, iż sprawi baaardzo dużo radości wszystkim dzieciom.Szczegóły organizacji Kiermaszu przekaże Rada Rodziców.

• Spotkanie z P. Tomaszem Elbanowskim

• W czwartek, 1 grudnia, gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Tomasza Elbanowskiego. Pan Tomasz Elbanowski jest tatą wychowanków naszej placówki, ale wczoraj zawitał do nas również w innej roli – jako autor wierszy i edukacyjnych książek dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Nasz gość odwiedził przedszkolaki z Tropicieli, Bystrzaków, Smyków i Sprytnych Lisków. Opowiedział o procesie powstawania książki, poczynając od pomysłu, a kończąc na tym, w jaki sposób książka trafia do rąk dziecka. Tematyka spotkania wynikała z realizacji podstawy programowej, a także z okazji udziału naszego przedszkola w Priorytecie 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
            Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi za wizytę.